Meanwhile in… Duitsland: de verkiezingen

Masterstudent International Development Levin Dalpiaz (26) vertelt over de verkiezingen in Duitsland.
Foto Shutterstock

Tekst Machteld van Kempen

WUR is zeer divers; er werken en studeren honderden internationals. In de rubriek Meanwhile in vragen we een van hen te reageren op een gebeurtenis in het thuisland. Dit keer is dat Levin Dalpiaz (26), masterstudent International Development, over de recente verkiezingen in Duitsland.

Levin Dalpiaz

‘De verkiezingen volgen vanuit Nederland was een interessante ervaring. In tegenstelling tot in Duitsland, waar ik gewend ben met vrienden over politiek te praten, had ik hier niet echt die mogelijkheid. Het voelde ook vreemd om geen campagneposters te zien, terwijl die in Duitsland altijd het straatbeeld bepalen in de verkiezingstijd. Ik heb wel samen met wat Duitse vrienden naar de debatten tussen de kandidaat-kanseliers gekeken. En op de avond van de verkiezingen heb ik ervoor gezorgd dat de exitpolls getoond werden.

‘Als je de kaart van de uitslag bekijkt, zie je direct een verschil tussen de stedelijke gebieden en het platteland. Nog veel groter is het verschil tussen oost en west. In Oost-Duitsland was de rechtse AfD veruit de grootste partij, terwijl de christendemocraten de meeste stemmen behaalden in West-Duitsland. Een mogelijke verklaring is de economische kloof: de lonen in het oosten zijn veel lager dan die in het westen, dat is echt een probleem. De uitslagen in de gemeente waar ik vandaan kom, volgen hetzelfde patroon. Ikzelf ken niemand die extreemrechts stemt; dat laat ook zien dat ik in een bubbel leef. Ik denk dat het best interessant zou kunnen zijn om eens met extreemrechts-stemmers te praten, om te horen wat hun motivatie is en waar ze zich zorgen over maken. Zo kan ruimte voor uitwisseling ontstaan.

Schuld

‘Deze verkiezingen zijn van cruciaal belang voor de Europese Unie, waarin Duitsland een leidende rol heeft. De uitslag weerspiegelt de algemene richting waar Europa heen gaat. Ik maak me er zorgen over dat het thema klimaatverandering amper aan bod kwam in de campagnes. In de plaats daarvan kregen vooral vluchtelingen de schuld van de economische moeilijkheden in Duitsland.

‘Hoewel ik niet blij ben met de uitkomst, is het minder erg dan ik vreesde. Ik was bang dat de uitslag beroerder zou uitvallen dan de peilingen lieten zien. Als de AfD gewonnen had en Alice Weidel kanselier was geworden, had ik Duitsland wel willen ontvluchten omdat het land dan geregeerd zou worden door een partij die haat predikt door vluchtelingen de schuld te geven.’

Lees ook:

Leave a Reply


Je moet inloggen om een comment te plaatsen.